EĞİTİM BİRİMİ ÇALIŞMALARI

Eğitim Servisi tarafından eğitim-öğretim çalışmaları ile sosyal-kültürel ve sportif faaliyetler, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Standartlar Sistemi kapsamındaki "eğitim haritası" kapsamında yürütülmektedir.

Yürütülen bu çalışmalar, kurum öğretmenleri ile bu konuda eğitime katılan personel ve ihtiyaç halinde kurum dışından destek alınarak verilmektedir.

Yetişkin I. ve II. Kademe Okuma ve Yazma Kursları, Açık İlköğretim Okulu ve Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim Fakültesi, ayrıca Açık Ceza İnfaz Kurumumuzdaki hükümlülerin Örgün Yüksek Öğretim Programlarına devamı ile ilgili okullara hazırlık ve destek kursları açılmaktadır. ÖSS, YDS, KPSS ve ÖSYM tarafından yapılan sınavların her türlü işlemi ile bizzat sınavların kurumda yapılmasından yine Eğitim Servisi sorumludur.

İş ve meslek eğitimi kursları ise; hükümlü ve tutukluların verimli, üretken bireyler olarak toplum yaşamına uyumlarını sağlamak, salıverilmelerinden sonra gelir getirecek bir meslek edinmelerine yardımcı olmak amacıyla uygulanmaktadır.

Tutuklu ve hükümlülerin Dini ve Ahlaki Gelişimlerini Sağlamaya Yönelik yapılan protokol kapsamında İl Müftülüğü'nce görevlendirilen Dim Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliğine haiz kişilerce Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri işlenmektedir.

Sportif faaliyetler kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından görevlendirilen Beden Eğitimi öğretmenlerince, boş zamanları değerlendirme ve sağlıklı yaşamı teminen sportif aktiviteler düzenlenmektedir.

Ayrıca Eğitim Servisi tarafından hükümlülerin ve tutukluların, kişisel, bilişsel, sosyal, kültürel, mesleki ve ahlaki yönden gelişmelerini sağlayacak, yurttaşlık ve vatan sevgisini geliştirecek, aile bağlarını güçlendirecek tarzda konferans ve seminerler verilmekte ve Kurumumuzda el sanatları çalışmaları, bilgi yarışmaları, münazara, satranç-dama vb. çalışmalar ile önemli gün ve haftalar kutlanmaktadır.

 

 


KOCAELİ 2 NOLU F TİPİ CİK RESMİ Web Sitesi © 2013 Tüm Hakları Saklıdır.
[Son Güncellenme Tarihi - 06.12.2013 ]
Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz.